Rómovia antidiskriminačný zákon nevyužívajú, bráni im v tom chudoba.

Rómovia na Slovensku len zriedka využívajú antidiskriminačný zákon, hlavnými prekážkami sú chudoba, strach a nedostatočná právna podpora.
Rómovia antidiskriminačný zákon nevyužívajú, bráni im v tom chudoba.
Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity zverejnil analýzu.Foto: Roma Television
Aktualizované
2 min. čítania

Aj napriek tomu, že na Slovensku platí antidiskriminačný zákon už dve desaťročia, Rómovia ho v praxi takmer vôbec nevyužívajú. Vyplýva to z aktuálnej analýzy Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity, ktorá mapuje skúsenosti rómskej populácie v oblastiach školstva, zdravotníctva, práce aj bývania.

Podľa analýzy, ktorú si dal vypracovať úrad v spolupráci so Slovenským národným strediskom pre ľudské práva, sú dôvody nízkeho využívania zákona najmä chudoba, nedostatočné právne povedomie, strach z negatívnych následkov a slabá dostupnosť právnej pomoci. Rómovia často nepoznajú svoje práva, neveria inštitúciám alebo sa boja, že nahlásením diskriminácie si ešte viac zhoršia situáciu.

Rómovia antidiskriminačný zákon nevyužívajú, bráni im v tom chudoba.
Rómska osada v obci Rakúsy.Foto: Roma Television

Analýza ukazuje, že diskriminácia je pre rómsku menšinu každodennou realitou – stretávajú sa s ňou už v školských laviciach, v čakárňach u lekára, na úradoch práce aj pri hľadaní bývania. Mnohé prípady zostávajú nepovšimnuté práve pre prekážky, ktoré rómskym občanom bránia brániť sa zákonnou cestou.

Medzi najväčšie bariéry patrí slabá finančná situácia, pre ktorú si Rómovia často nemôžu dovoliť právne služby či základné technické vybavenie. Veľký problém predstavuje aj nízka úroveň právneho povedomia – podľa autorov analýzy mnohí ani netušia, ako môžu diskrimináciu nahlásiť alebo aké majú možnosti obrany. Obavy z možnej odvety a dlhé či zložité súdne procesy odrádzajú ďalších.

Rómovia antidiskriminačný zákon nevyužívajú, bráni im v tom chudoba.
Rómovia antidiskriminačný zákon nevyužívajú, bráni im v tom chudoba.Foto: Roma Television

Na strane štátnych aj mimovládnych organizácií, ktoré by mali poskytovať právnu pomoc a podporu obetiam diskriminácie, chýbajú často kapacity a efektívna spolupráca. Inštitúcie, ktoré podnety prijímajú, sú pre ľudí málo dostupné a procesy často zdĺhavé.

Autori analýzy preto odporúčajú štátu aj neziskovým organizáciám podniknúť konkrétne kroky: zvýšiť dostupnosť bezplatnej právnej pomoci v rómskych komunitách, spustiť informačné kampane o právach a možnostiach obrany a zefektívniť spoluprácu medzi všetkými aktérmi. Odborníci tiež vyzývajú na zjednodušenie a urýchlenie súdnych procesov a zabezpečenie toho, aby obete diskriminácie nečelili ďalším prekážkam.

Analýza vznikla v spolupráci odborov ÚSVRK a Slovenského národného strediska pre ľudské práva. Dokument podrobne mapuje príčiny aj možné riešenia a upozorňuje, že len systematické zlepšenia môžu priniesť zmenu v živote rómskych komunít na Slovensku.

Antidiskriminačný zákon je zákon, ktorý zakazuje diskrimináciu osôb z rôznych dôvodov, ako sú rasa, etnický pôvod, pohlavie, vek, zdravotné postihnutie, náboženstvo, sexuálna orientácia a ďalšie. Na Slovensku ide o zákon č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou. Zákon zaručuje, že každý človek má právo na rovnaké zaobchádzanie a ochranu pred nerovnosťou v práci, školstve, zdravotníctve, bývaní aj pri poskytovaní služieb. Ak je niekto diskriminovaný, môže sa na základe tohto zákona obrátiť na súd alebo na Slovenské národné stredisko pre ľudské práva a domáhať sa ochrany. Zákon je účinný od 1. júla 2004.

Súvisiace články

No stories found.

Najčítanejšie

No stories found.

Prémium

No stories found.
Roma Television - správy, krimi, kultúra, zaujímavosti o Rómoch
romatv.sk