Vo Veľkej Ide mali Rómovia utekať pred policajtmi, padli výstrely?
Policajt mal biť muža, ktorý ležal spútaný na zemi. Policajti údajne zasiahli gumovými projektilmi aj dospelých a deti.Foto: Obyvatelia Veľkej Idy/ FB/ V. Hmilanský

Amnesty a ERRC podali sťažnosť na inšpekciu pre zásah vo Veľkej Ide.

Amnesty a ERRC podali formálnu sťažnosť na ÚIS. Žiadajú vyšetriť, či bol zásah polície vo Veľkej Ide rasovo motivovaný.
Publikované

Medzinárodné ľudskoprávne organizácie Amnesty International Slovensko a Európske centrum pre práva Rómov (ERRC) podali formálnu sťažnosť na Úrad inšpekčnej služby (ÚIS) v súvislosti s policajným zásahom v rómskej osade vo Veľkej Ide. Žiadajú, aby inšpekcia dôkladne preverila, či pri zákroku zohral úlohu aj rasový motív.

„Vyšetrenie potenciálneho rasového motívu je kľúčové na vyvodenie zodpovednosti a zabezpečenie spravodlivosti,“ uvádzajú organizácie v spoločnom vyhlásení.

Zásah sa odohral 28. júna 2025. Organizácie tvrdia, že podľa videozáznamov zverejnených na sociálnych sieťach policajti použili varovné výstrely aj fyzické násilie. Podľa Amnesty a ERRC zasiahol zákrok kolektívne celú rómsku komunitu vrátane žien, detí a starších ľudí.

Úrad inšpekčnej služby už začal preverovať podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Skúma zábery z bezpečnostných kamier aj z kamier umiestnených na uniformách policajtov. Poverená prezidentka Policajného zboru nariadila interné prešetrenie a do prípadu sa zapojil aj Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity, ktorý potvrdil, že podľa prvotných výpovedí boli niektoré donucovacie prostriedky použité nevhodne.

Amnesty International a ERRC však upozorňujú, že podobné prípady na Slovensku často ostávajú bez potrestania.

„Toto nie je ojedinelý incident. Je to súčasť systémového policajného násilia voči Rómom a vláda ho dlhodobo zanedbáva,“ vyhlásil Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko.

Predseda ERRC Đorđe Jovanović doplnil, že bez nezávislého vyšetrovania nemožno očakávať spravodlivosť. „Policajtov stále vyšetrujú policajti. Sme viac ako desať rokov po razii v Moldave nad Bodvou a stále bez vyvodenia zodpovednosti,“ upozornil.

Organizácie pripomínajú, že Slovensko má právne záväzky vyplývajúce z medzinárodných dohovorov o ľudských právach. Nedostatočné alebo netransparentné vyšetrovanie podobných prípadov podľa nich predstavuje ich porušenie.

ERRC a Amnesty International žiadajú, aby vyšetrovanie bolo nezávislé, nestranné a účinné, a aby sa doň zapojili aj samotné obete zásahu. Vyšetrovacie orgány by mali riadne preskúmať všetky dôkazy vrátane kamerových záznamov a svedeckých výpovedí.

Roma Television - správy, krimi, kultúra, zaujímavosti o Rómoch
romatv.sk