27 rokov od tragickej povodne v Jarovniciach: Spomíname na obete.

Pred 27 rokmi zasiahla Jarovnice ničivá povodeň, pri ktorej zahynulo 50 ľudí, prevažne detí. Spomíname na túto tragédiu a obete.

Pri ničivej povodni, ktorá zasiahla východné Slovensko 20. júla 1998, zahynulo celkovo 50 ľudí, prevažne detí. Najviac postihnutou bola obec Jarovnice v okrese Sabinov, kde voda zničila domovy a majetok prevažne rómskej komunity. Povodeň spôsobila rozsiahle materiálne škody a zanechala hlboké rany v životoch miestnych obyvateľo

Ničivá povodňová vlna s výškou vody 4 až 5 metrov zdevastovala domovy a majetok ľudí. V záchranných prácach bolo nasadených niekoľko stoviek záchranárov, hasičov, vojakov, policajtov a špecialistov vrátane psychológov.

Obec Renčišov zostala v dôsledku povodne dočasne odrezaná od sveta a tisícka ľudí prišla o strechu nad hlavou. Voda zmietla všetko, najviac postihnutí boli práve Rómovia. Pre najzraniteľnejších boli zriadené núdzové tábory so zabezpečením pitnej vody, hygieny a stravy.

Odhadovaná škoda na majetku sa pohybovala medzi 1,5 až 2 miliardami slovenských korún, čo bolo desať až pätnásťkrát viac ako pri predchádzajúcich veľkých záplavách. Bolo zničených 13 mostov a lávok, poškodené komunikácie, rozvody plynu, elektriny a telekomunikácií. Zničená bola aj úroda.

Pomoc pre postihnutých bola zo začiatku nedostatočná, štát reagoval len čiastočne, a to najmä krátkou návštevou ministrov. Viaceré politické subjekty a organizácie priniesli materiálnu a finančnú pomoc, vrátane potravín, oblečenia a financií.

27 rokov od tragickej povodne v Jarovniciach: Spomíname na obete.
Pracovníci CO z Humenného vynášajú z nánosu desiatu nájdenú obeť povodne. Do poludnia 21. júla našli dvanásť mŕtvych tiel, vyše 40, zväčša deti, bolo v tom čase nezvestných.Foto: S. Písecký/ TASR

V dôsledku havarijných podmienok a uhynutých zvierat hrozilo nebezpečenstvo šírenia črevných ochorení, preto boli prijaté opatrenia na zlikvidovanie uhynutej zveri v kafilériách a zvýšenú hygienickú kontrolu.

Ministerstvo práce vyzvalo organizátorov detských táborov, aby prijímali deti z postihnutých oblastí a preplatilo im náklady na pobyt.

Prvé matky s deťmi zo zaplavených obcí začali odchádzať do detských táborov.

Dňa 24. júla odišlo prvých 35 detí z Jarovníc do detského tábora v Nitrianskom Rudne. Ďalších 30 detí z Jarovníc a 45 detí spolu s matkami z obce Svinia odcestovalo do detského tábora v Kopytovskej doline. Na Domašu vypravili 75 matiek s deťmi z obce Svinia a v sobotu sa očakával odchod ďalších 80 detí.

Tieto pobyty, organizované na základe výzvy ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Vojtecha Tkáča, boli financované ministerstvom z prostriedkov určených pre neštátne subjekty. Pobyt v táboroch bol zabezpečený do konca leta a stál približne 2 milióny korún.

Do popoludnia 24. júla bolo pripravených 200 ďalších voľných kapacít s cieľom zabezpečiť, aby do nedele boli všetci občania ubytovaní pod stanmi v prostrediach s kompletným sociálnym zabezpečením.

Hovorkyňa ministerstva Jana Burdová uviedla, že najväčším problémom zostávala neochota niektorých matiek opustiť svoje obce, kde stále silno pršalo.

Spoločný cirkevný pohreb 31 obetí povodne sa uskutočnil v piatok 24. júla v Jarovniciach

Pohreb, ktorý sa konal pred budovou obecného úradu, viedol počas dažďa biskup a generálny vikár košickej Arcidiecézy Bernard Bober spolu s ďalšími kňazmi. Počas omše, ktorá zdôraznila rovnosť všetkých ľudí pred Bohom, bol obrad pre krátky lejak prerušovaný a nakoniec presunutý do sály miestneho kultúrneho domu.

27 rokov od tragickej povodne v Jarovniciach: Spomíname na obete.
V Jarovniciach sa uskutočnila 24. júla 1998 spoločná rozlúčka s 32 obeťami povodne.Foto: S. Písecký/ TASR

Na rozlúčke s obeťami, prevažne rómskymi deťmi, sa zúčastnil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Vojtech Tkáč, a medzi vencami nechýbal veniec od premiéra Vladimíra Mečiara. V smútiacom vyše tisícovom zhromaždení prevládali Rómovia z Jarovníc, celého Slovenska a z Česka.

Tridsaťjeden zosnulých pochovali na cintorínoch v Jarovni a v miestnej osade Močidlany. Hroby boli čiastočne zaplavené vodou, čo symbolizovalo rozsah katastrofy.

Dňa 24. júla predpoludním pochovali v Uzovských Pekľanoch ako prvú obeť povodne nerómku, 54-ročnú Máriu Balážovú.

V ten istý deň nasadili do Jarovníc 40 vojakov podľa rozhodnutia ministra obrany Jána Siteka a náčelníka Generálneho štábu Armády SR generálplukovníka Jozefa Tuchyňu, ktorí pod patronátom armády pomáhali obci v očiste.

Postupne sa do obce sťahovala špeciálna vojenská technika podľa požiadaviek starostu. Vojaci pracovali na odstraňovaní škôd na obydliach, čistení studní a komunikácií počas nasledujúcich dní, vrátane soboty a nedele. Pre vojenskú techniku bol v obci zriadený priestor na parkovanie a opravovňa.

Identifikovali dve zo štyroch nájdených obetí

Dňa 26. júla identifikovali dve zo štyroch nových obetí povodne, ktoré našli počas uplynulej soboty a nedele v Prešovskom a Sabinovskom okrese. Medzi nimi bola 33-ročná žena a 2,5 ročné dieťa. Dve ďalšie obete, približne 14-ročné dievča a asi 3-ročné dieťa, zostali stále neidentifikované. Tri obete našli pri Poľnohospodárskom družstve v Jarovniciach a jednu na brehu Malej Svinky medzi obcami Svinia a Lažany. Vyhľadávacie práce pokračovali, pričom nezvestných bolo stále 24 osôb.

27 rokov od tragickej povodne v Jarovniciach: Spomíname na obete.
Matka place nad truhlou svojho dieťaťa.Foto: S. Písecký/ TASR

V Jarovniciach o 12. hodine pochovali 4 deti

Dňa 27. júla sa v Dome smútku v Jarovniciach uskutočnil pohreb štyroch detských obetí povodne. Podľa prednostky Obecného úradu v Jarovniciach Márie Kunčíkovej pochovali jedno dieťa z Jarovníc a tri z miestnej osady Močidlany. Z obce Jarovnice bolo stále nezvestných približne 15 osôb.

Vedúci odboru civilnej ochrany Okresného úradu v Sabinove Emil Alexi uviedol, že usilovali sa čo najrýchlejšie pochovať nájdené a identifikované obete, keďže telá už boli v pokročilom štádiu rozkladu. Podotkol, že bolo možné, že počas dňa pochovali ďalšie nájdené obete, ktoré však boli štatisticky evidované neskôr.

Rómska občianska iniciatíva (ROI) z Ostravy vypravila kamión humanitárnej pomoci

Dňa 27. júla vypravila Rómska občianska iniciatíva (ROI) z Ostravy kamión s humanitárnou pomocou na východné Slovensko, určený predovšetkým pre občanov obce Jarovnice. Podľa hovorcu ROI Mikuláša Horvátha sa na zbierke podieľali predovšetkým rómski občania spolu s Červeným krížom.

Kamión priviezol do Jarovníc lehátka, prikrývky, hygienické potreby, šatstvo a obuv.

Pripravoval sa benefičný koncert rómskych hudobných súborov

Na sobotu 1. augusta pripravovali Rómovia v Olomouci benefičný koncert rómskych hudobných súborov, z ktorého výťažok venovali povodňami postihnutým obciam na východnom Slovensku. Informoval o tom predseda Rómskeho kultúrneho združenia mládeže ČR Mikuláš Čuri, ktorý zdôraznil, že v zaplavených osadách žili ich ľudia a príbuzní a nemohli nečinne prizerať, keď potrebovali pomoc.

Súvisiace články

No stories found.

Najčítanejšie

No stories found.

Prémium

No stories found.
Roma Television - správy, krimi, kultúra, zaujímavosti o Rómoch
romatv.sk