Pri ničivej povodni, ktorá zasiahla východné Slovensko 20. júla 1998, zahynulo celkovo 50 ľudí, prevažne detí. Najviac postihnutou bola obec Jarovnice v okrese Sabinov, kde voda zničila domovy a majetok prevažne rómskej komunity. Povodeň spôsobila rozsiahle materiálne škody a zanechala hlboké rany v životoch miestnych obyvateľo
Ničivá povodňová vlna s výškou vody 4 až 5 metrov zdevastovala domovy a majetok ľudí. V záchranných prácach bolo nasadených niekoľko stoviek záchranárov, hasičov, vojakov, policajtov a špecialistov vrátane psychológov.
Obec Renčišov zostala v dôsledku povodne dočasne odrezaná od sveta a tisícka ľudí prišla o strechu nad hlavou. Voda zmietla všetko, najviac postihnutí boli práve Rómovia. Pre najzraniteľnejších boli zriadené núdzové tábory so zabezpečením pitnej vody, hygieny a stravy.
Odhadovaná škoda na majetku sa pohybovala medzi 1,5 až 2 miliardami slovenských korún, čo bolo desať až pätnásťkrát viac ako pri predchádzajúcich veľkých záplavách. Bolo zničených 13 mostov a lávok, poškodené komunikácie, rozvody plynu, elektriny a telekomunikácií. Zničená bola aj úroda.
Pomoc pre postihnutých bola zo začiatku nedostatočná, štát reagoval len čiastočne, a to najmä krátkou návštevou ministrov. Viaceré politické subjekty a organizácie priniesli materiálnu a finančnú pomoc, vrátane potravín, oblečenia a financií.
V dôsledku havarijných podmienok a uhynutých zvierat hrozilo nebezpečenstvo šírenia črevných ochorení, preto boli prijaté opatrenia na zlikvidovanie uhynutej zveri v kafilériách a zvýšenú hygienickú kontrolu.
Ministerstvo práce vyzvalo organizátorov detských táborov, aby prijímali deti z postihnutých oblastí a preplatilo im náklady na pobyt.
Dňa 24. júla odišlo prvých 35 detí z Jarovníc do detského tábora v Nitrianskom Rudne. Ďalších 30 detí z Jarovníc a 45 detí spolu s matkami z obce Svinia odcestovalo do detského tábora v Kopytovskej doline. Na Domašu vypravili 75 matiek s deťmi z obce Svinia a v sobotu sa očakával odchod ďalších 80 detí.
Tieto pobyty, organizované na základe výzvy ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Vojtecha Tkáča, boli financované ministerstvom z prostriedkov určených pre neštátne subjekty. Pobyt v táboroch bol zabezpečený do konca leta a stál približne 2 milióny korún.
Do popoludnia 24. júla bolo pripravených 200 ďalších voľných kapacít s cieľom zabezpečiť, aby do nedele boli všetci občania ubytovaní pod stanmi v prostrediach s kompletným sociálnym zabezpečením.
Hovorkyňa ministerstva Jana Burdová uviedla, že najväčším problémom zostávala neochota niektorých matiek opustiť svoje obce, kde stále silno pršalo.
Pohreb, ktorý sa konal pred budovou obecného úradu, viedol počas dažďa biskup a generálny vikár košickej Arcidiecézy Bernard Bober spolu s ďalšími kňazmi. Počas omše, ktorá zdôraznila rovnosť všetkých ľudí pred Bohom, bol obrad pre krátky lejak prerušovaný a nakoniec presunutý do sály miestneho kultúrneho domu.
Na rozlúčke s obeťami, prevažne rómskymi deťmi, sa zúčastnil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Vojtech Tkáč, a medzi vencami nechýbal veniec od premiéra Vladimíra Mečiara. V smútiacom vyše tisícovom zhromaždení prevládali Rómovia z Jarovníc, celého Slovenska a z Česka.
Tridsaťjeden zosnulých pochovali na cintorínoch v Jarovni a v miestnej osade Močidlany. Hroby boli čiastočne zaplavené vodou, čo symbolizovalo rozsah katastrofy.
Dňa 24. júla predpoludním pochovali v Uzovských Pekľanoch ako prvú obeť povodne nerómku, 54-ročnú Máriu Balážovú.
V ten istý deň nasadili do Jarovníc 40 vojakov podľa rozhodnutia ministra obrany Jána Siteka a náčelníka Generálneho štábu Armády SR generálplukovníka Jozefa Tuchyňu, ktorí pod patronátom armády pomáhali obci v očiste.
Postupne sa do obce sťahovala špeciálna vojenská technika podľa požiadaviek starostu. Vojaci pracovali na odstraňovaní škôd na obydliach, čistení studní a komunikácií počas nasledujúcich dní, vrátane soboty a nedele. Pre vojenskú techniku bol v obci zriadený priestor na parkovanie a opravovňa.
Dňa 26. júla identifikovali dve zo štyroch nových obetí povodne, ktoré našli počas uplynulej soboty a nedele v Prešovskom a Sabinovskom okrese. Medzi nimi bola 33-ročná žena a 2,5 ročné dieťa. Dve ďalšie obete, približne 14-ročné dievča a asi 3-ročné dieťa, zostali stále neidentifikované. Tri obete našli pri Poľnohospodárskom družstve v Jarovniciach a jednu na brehu Malej Svinky medzi obcami Svinia a Lažany. Vyhľadávacie práce pokračovali, pričom nezvestných bolo stále 24 osôb.
Dňa 27. júla sa v Dome smútku v Jarovniciach uskutočnil pohreb štyroch detských obetí povodne. Podľa prednostky Obecného úradu v Jarovniciach Márie Kunčíkovej pochovali jedno dieťa z Jarovníc a tri z miestnej osady Močidlany. Z obce Jarovnice bolo stále nezvestných približne 15 osôb.
Vedúci odboru civilnej ochrany Okresného úradu v Sabinove Emil Alexi uviedol, že usilovali sa čo najrýchlejšie pochovať nájdené a identifikované obete, keďže telá už boli v pokročilom štádiu rozkladu. Podotkol, že bolo možné, že počas dňa pochovali ďalšie nájdené obete, ktoré však boli štatisticky evidované neskôr.
Dňa 27. júla vypravila Rómska občianska iniciatíva (ROI) z Ostravy kamión s humanitárnou pomocou na východné Slovensko, určený predovšetkým pre občanov obce Jarovnice. Podľa hovorcu ROI Mikuláša Horvátha sa na zbierke podieľali predovšetkým rómski občania spolu s Červeným krížom.
Kamión priviezol do Jarovníc lehátka, prikrývky, hygienické potreby, šatstvo a obuv.
Na sobotu 1. augusta pripravovali Rómovia v Olomouci benefičný koncert rómskych hudobných súborov, z ktorého výťažok venovali povodňami postihnutým obciam na východnom Slovensku. Informoval o tom predseda Rómskeho kultúrneho združenia mládeže ČR Mikuláš Čuri, ktorý zdôraznil, že v zaplavených osadách žili ich ľudia a príbuzní a nemohli nečinne prizerať, keď potrebovali pomoc.