Kým mnohí o zmenách iba hovoria, Drahomíra Poláková ich realizuje. Komunitná líderka z Levočských Lúk svojím nasadením, empatiou a dlhoročnou dobrovoľníckou prácou zmenila stovky životov – od detí, cez tínedžerov až po ženy v dôchodkovom veku. Za svoju činnosť získala viacero prestížnych ocenení vrátane Roma Spirit, SozialMarie a Srdce na dlani.
„Úspech? Ten je pre mňa každý deň, keď môžem žiť, byť tu a pomáhať. Na moje výsledky ukazujú činy, nie slová,“ povedala v rozhovore pre Roma Television.
Jedným z najkrajších projektov, ktorý Drahomíra realizovala, bol program Striebro vo vlasoch. Jeho cieľom bolo ukázať ženám v seniorskom veku, že na zážitky nikdy nie je neskoro.
„Niektoré ženy, 60-ročné a viac, nikdy neboli v reštaurácii. Absolvovali možno bufet či cukráreň, ale nikdy si nesadli k večeri. Tak sme ich zobrali – aj vdovy, aj manželské páry. Boli nadšené,“ spomína Poláková.
„Naše ženy v plavkách nikdy neboli. Kúpali sa v potoku, lebo im muži ani nedovolili ísť na kúpalisko. Ale my sme to zvládli. Zo začiatku sa hanbili, ale keď už boli vo vode, všetok strach opadol.“
Pod jej vedením sa ženy zúčastnili aj turistiky – vystúpili na Hrebienok, aby prvýkrát v živote videli ľadové sochy.
„Zamerala som sa aj na ženy po päťdesiatke. Mnohí mi to vyčítali. Vraj oblbujem staré ženy. Ale veď aj ja som stará žena. Tie ženy sa však potrebujú cítiť hodnotne. Ja to viem, ja im rozumiem,“ vysvetľuje.
Drahomíra nehovorí o svojich úspechoch rada. Napriek tomu ich nie je málo.
„Vo Viedni sme s mojou dcérou získali prvé miesto na SozialMarie. Potom prišlo Roma Spirit, a v Prešove sme vyhrali aj ocenenie Srdce na dlani. Ale ja sa nechcem chváliť. Som rada, že môžem robiť túto robotu, aj keď je to dobrovoľne.“
Veľkou témou, ktorej sa Drahomíra venovala, bola pomoc ženám, ktoré boli nedobrovoľne sterilizované. Spolupracovala s poradňou pre občianske a ľudské práva, najmä na východe Slovenska.
„Mnohé ženy nevedeli, že ich po prvom či druhom dieťati lekári sterilizovali. Nepovedali im to, len im dali niečo podpísať – a ony to podpísali, lebo nevedeli čítať. Manželia ich potom opustili, lebo nechápali, prečo už nemôžu mať ďalšie dieťa.“
Poláková so svojím tímom tieto prípady dokumentovala, zháňala podklady a nakoniec posúvala veci na súdy. Na Slovensku spor prehrali, ale v Štrasburgu uspeli – ženy boli odškodnené sumou 30 000 eur.
„Tie ženy si to zaslúžili,“ dodala Poláková.