
Na Slovensku sa futbal stal nielen športom, ale aj prostriedkom na budovanie silných vzťahov v rámci rómskej komunity. S myšlienkou vytvoriť prvú rómsku futbalovú ligu prišiel Pavol Lazar, nadšenec a fanúšik športu, ktorý spolu s ďalšími hráčmi a organizátormi priniesol do slovenského futbalu unikátny projekt. Ich cieľ nemá iba športový význam, ale aj spoločenský – spojiť ľudí, ukázať schopnosť spolupráce a vzájomnej úcty.
Pavol, ste muzikant, ale ako ste sa dostali k futbalu a ako vznikla myšlienka založiť prvú rómsku futbalovú ligu na Slovensku?
K futbalu som sa dostal hlavne ako fanúšik. Futbal som hrával amatérsky v žiackych a dorasteneckých kategóriách, ale nikdy som nepatril k výrazným talentom. Nápad na založenie tejto ligy vznikol počas prípravných zápasov pred veľkým rómskym futbalovým turnajom v Čakajovciach. Ako fanúšik sledujem rôzne články, komentáre a analýzy, a rozhodol som sa propagovať tento turnaj a informovať verejnosť o všetkom, čo sa týka nášho futbalu. V podstate odvtedy vznikla naša rómska futbalová komunita, ktorá existuje približne rok.
Aké boli vaše prvé kroky pri zakladaní ligy?
Nápad na vznik ligy prišiel od hráča jedného tímu, Miroslava „Pikora“ Virága. Po spomínanom turnaji sme sa začali stretávať a dohadovať pravidlá ligy. Naším hlavným cieľom bolo stretávať sa a ukázať aj ostatným, že vieme byť slušní, držať spolu a športovať.
Koľko družstiev v súčasnosti hrá v lige?
Aktuálne prebieha druhá sezóna, v ktorej hrá šesť mužstiev: FC Baro Raj Pata, LA Família (Selice), Čierni Diabli (Čakajovce), AS Roma Zemianske Sady, FC Bašberky (Nitra) a FC Síleš (Vinodol).
Aká bola počiatočná reakcia rómskej komunity na vznik ligy a ako sa vyvíjala v čase?
Reakcie boli veľmi pozitívne a získali sme si množstvo fanúšikov. Mnohí si na našu ligu zvykli a čoraz viac ľudí ju sleduje aj na sociálnych sieťach, ktoré mám na starosti ja.
Aké sú hlavné ciele, ktoré chcete prostredníctvom rómskej futbalovej ligy dosiahnuť?
Naším hlavným cieľom je naďalej sa stretávať a vytvoriť čo najkvalitnejšiu ligu vo všetkých ohľadoch. Hráčska úroveň je veľmi vysoká, ale žiaľ, ligu nikto nefinancuje a má mnoho organizačných nedostatkov. V našej lige hrajú rómski futbalisti, ktorí pôsobia profesionálne v II. lige, ba dokonca aj reprezentant Slovenska v malom futbale.
Ako by ste opísali atmosféru a spoluprácu medzi tímami?
Každý tím má svojho manažéra alebo kapitána. Túto skupinu ľudí sme zo srandy nazvali Roma FIFA a vedenie ligy Roma UEFA. Máme tzv. rokovania za okrúhlym stolom, kde sa dohadujú pravidlá a vylepšenia. Jeden z vedúcich ligy zorganizoval pre hráčov otvorenie sezóny a slávnostné vyhodnotenie, kde sme sa do rána zabávali, lepšie spoznali a ešte viac skamarátili. Bola to neopísateľná atmosféra a veľmi sme sa tešili, že sme ligu úspešne zvládli.
Aké iniciatívy alebo aktivity využívate, aby ste motivovali mladú generáciu k účasti a záujmu o futbal?
Už na našich deťoch vidieť zvýšený záujem o futbal – dokonca si vytvorili malú mini ligu. V našej lige hrajú aj mladí talentovaní hráči. Najmladší mal 12 rokov a momentálne je hráčom DAC Dunajská Streda.
Aké máte s ligou plány? Kontaktovali ste už nejaké profesionálne tímy?
Chceme sa dostať viac do povedomia verejnosti a pozvať do ligy tímy aj z väčšej vzdialenosti, ale na to potrebujeme sponzora. Napríklad celú minulú sezónu odohrali Rómovia zo Žiaru nad Hronom. Záujem je aj z iných miest, no problémom je nedostatok času a najmä financie. Profesionálne tímy sme zatiaľ nekontaktovali, ale myslím si, že ktorýkoľvek tím z našej ligy by si vedel zahrať s profesionálnym mužstvom. Kvalita futbalistov v lige je vysoká. Treba nás sledovať a prísť sa pozrieť.