Tisíce Ukrajincov protestovali proti obmedzeniu boja s korupciou.

Tisíce ľudí v Kyjeve protestovali proti zákonu, ktorý obmedzuje nezávislosť protikorupčných orgánov a vyzvali Zelenského na jeho vetovanie.
Tisíce Ukrajincov protestovali proti obmedzeniu boja s korupciou.
V Kyjeve a vo viacerých ukrajinských mestách protestovali tisíce ľudí. Foto: Iryna Voichuk/ X
Publikované
2 min. čítania

V Kyjeve a vo viacerých ukrajinských mestách protestovali tisíce ľudí. Vyjadrili tak nesúhlas so zákonom, ktorý výrazne obmedzuje nezávislosť dvoch dôležitých protikorupčných orgánov v krajine. Demonštranti vyzvali prezidenta Volodymyra Zelenského, aby tento zákon vetoval. Podľa agentúry AP išlo o prvý veľký protivládny protest od začiatku ruskej vojny pred viac ako tromi rokmi.

Ukrajinský parlament, známy ako Najvyššia rada, schválil zákon, ktorý sprísňuje kontrolu nad Národným protikorupčným úradom (NABU) a Špecializovanou protikorupčnou prokuratúrou (SAP). Kritici varujú, že nový zákon môže oslabiť ich nezávislosť a posilniť vplyv prezidentovho okolia na vyšetrovanie korupčných prípadov. Web parlamentu uvádza, že prezident Zelenskyj zákon v utorok večer podpísal.

Boj s korupciou je pre Ukrajinu mimoriadne dôležitý, pretože je kľúčový pre snahu krajiny vstúpiť do Európskej únie a zároveň si udržať prístup k miliardám dolárov pomoci zo západu. Schválenie zákona však vyvolalo v krajine veľké pobúrenie. Niektorí ľudia dokonca tvrdia, že tento krok je pre Ukrajinu horší ako pravidelné útoky ruských dronov a rakiet.

Mnohí demonštranti držali transparenty s heslami ako „Vetuj zákon“, „Chráň protikorupčný systém, chráň budúcnosť Ukrajiny“ alebo jednoducho „Sme proti“. V dave podľa agentúry AP panovali hnev a frustrácia. Niektorí účastníci obviňovali vládnych predstaviteľov, že uprednostňujú vernosť a osobné väzby pred skutočným bojom proti korupcii.

Veterán Oleg Simoroz, ktorý prišiel o obe nohy po zranení v roku 2022, povedal: „Tí, čo prisahali chrániť zákony a ústavu, sa rozhodli chrániť svojich ľudí – aj na úkor ukrajinskej demokracie.“

Nový zákon dáva generálnemu prokurátorovi väčšie právomoci v prípade vyšetrovania a konaní vedených NABU a SAPO. Obe tieto inštitúcie v spoločnom vyhlásení na sociálnej sieti Telegram upozornili: „Ak tento zákon vstúpi do platnosti, vedúci SAPO sa stane len formálnou figúrkou a NABU stratí nezávislosť, pričom sa premení na oddelenie generálnej prokuratúry.“

Kritiku vyslovila aj Európska únia. Komisárka pre rozširovanie Marta Kosová označila nový zákon za vážny „krok späť“. Na sociálnej sieti X napísala: „Vážne ma znepokojuje dnešné hlasovanie… Zrušenie kľúčových poistiek na ochranu nezávislosti NABU je závažným krokom späť.“ Zdôraznila, že nezávislosť týchto orgánov je nevyhnutná pre ukrajinské snahy o vstup do EÚ.

Počas vojny sa na Ukrajine konali viaceré protesty, no väčšinou sa týkali návratu vojnových zajatcov alebo nezvestných osôb. Demonštrácie sú však stále dôležitým spôsobom, ako verejnosť vyjadruje svoj názor.

Minulý týždeň prezident Zelenskyj urobil personálne zmeny vo vláde, ktoré mnohí vnímajú ako ďalší krok k upevneniu moci jeho najbližšieho okruhu, upozornila agentúra AP.

Súvisiace články

No stories found.

Najčítanejšie

No stories found.

Prémium

No stories found.
Roma Television - správy, krimi, kultúra, zaujímavosti o Rómoch
romatv.sk