
Maroni pre denník Corriere della Sera povedal, že Európska komisia nepovolila Taliansku takýto plán v minulosti, na septembrovom zasadnutí šéfov rezortov vnútra EÚ však chce presadzovať zmenu tohto postoja. Maroni, ktorý je členom protiimigračnej strany Liga severu, privítal tohtotýždňové vyhostenie desiatok Rómov z Francúzska do Rumunska v rámci plánu "dobrovoľnej repatriácie".
V tejto súvislosti by podľa neho mala byť povolená povinná deportácia Rómov nespĺňajúcich základné kritériá na pobyt v krajine.
"Áno, vykázania nelegálnych imigrantov, nie asistované či dobrovoľné repatriácie," povedal Maroni v interview. "Samozrejme len pre tých, ktorí porušujú požiadavky na bývanie v iných členských štátoch: minimálna úroveň príjmu, primerané ubytovanie a nezaťažovanie systému sociálneho zabezpečenia," dodal s tým, že opatrenie by sa týkalo všetkých občanov iných krajín EÚ, nielen Rómov.
Maroniho vyjadrenia okamžite odsúdili opoziční predstavitelia vrátane strany Taliansko hodnôt, podľa ktorej takýto plán zaváňa rasizmom. "Vláda prekrútene, diskriminačne a rasisticky využíva nesporné princípy ako právo na bezpečnosť a dodržiavanie zákona," uviedol hovorca strany, ktorý vládu zároveň obvinil z falošného zdôrazňovania zákonnosti a "degenerácie európskych hodnôt".
Stredopravá vláda premiéra Silvia Berlusconiho si vyslúžila podobné obvinenia opozície a ľudskoprávnych skupín snahami potlačiť nelegálne prisťahovalectvo a kriminalitu. Berlusconi naopak obviňuje ľavicu z toho, že si želá "inváziu cudzincov".
Vláda v roku 2008 navrhla odoberať Rómom a ich deťom odtlačky prstov, no po ostrej kritike čiastočne ustúpila a oznámila, že opatrenie sa bude najskôr týkať tých, ktorí nemôžu predložiť doklady totožnosti. Od vlaňajška môže v Taliansku niekto, kto núti deti žobrať, skončiť vo väzení, čo je vnímané ako opatrenie namierené proti Rómom.