Po 12 dňoch vojny uzavreli Izrael a Irán prímerie. Trump žne uznanie.

Izrael a Irán sa dohodli na prímerí po dramatickom konflikte. Trump získal nomináciu na Nobelovu cenu za sprostredkovanie mieru.

Ozbrojený konflikt medzi Izraelom a Iránom, ktorý trval 12 dní, sa skončil prímerím sprostredkovaným americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Hoci izraelský premiér Benjamin Netanjahu hovorí o „historickom víťazstve“, analytici sú opatrnejší a upozorňujú, že jadrový program Iránu nie je zrejme úplne zničený.

Vojna vypukla po spore o jadrový program

Boj medzi Izraelom a Iránom vypukol 13. júna, len krátko pred plánovanými rokovaniami o jadrovom programe Teheránu a Washingtonu. Kľúčovým bodom sporu bolo obohacovanie uránu, ktoré Irán považuje za svoje „nevyjednateľné právo“. Izrael označil iránsky jadrový program za existenčnú hrozbu.

Počas 12 dní trvajúcej vojny došlo k viacerým izraelským leteckým útokom na jadrové a raketové zariadenia v Iráne. Premiér Netanjahu vo verejnom prejave vyhlásil: „Dosiahli sme historické víťazstvo. Zmarili sme iránsky jadrový projekt. Ak sa ho niekto v Iráne pokúsi obnoviť, budeme konať s rovnakým odhodlaním, s rovnakou intenzitou.“ Izrael zároveň uskutočnil atentáty na predstaviteľov iránskej armády, útoky na médiá aj väznicu Evín v Teheráne.

USA zasiahli, Irán reagoval

Do konfliktu sa zapojili aj Spojené štáty, ktoré podľa prezidenta Trumpa „úplne zničili“ tri hlavné iránske jadrové zariadenia. Minister obrany Pete Hegseth vyhlásil, že boli „zničené iránske jadrové ambície“. Americká armáda bombardovala objekty vo Fordó, Natanze a Isfaháne.

Americké spravodajské služby však upozorňujú, že útoky zrejme zničili iba nadzemné časti objektov a zásoby obohateného uránu zostali z veľkej časti nepoškodené.

„USA vrátili iránsky jadrový program späť maximálne o niekoľko mesiacov,“ uvádza predbežný posudok Obrannej spravodajskej agentúry (DIA) citovaný CNN.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyjadril obavy, že Irán sa môže pokúsiť pokračovať v obohacovaní uránu tajne.

Prímerie a napätie medzi spojencami

Donald Trump oznámil, že sprostredkoval „úplné a totálne“ prímerie medzi Iránom a Izraelom. Irán mal začať prímerie ako prvý, Izrael sa mal pridať o 12 hodín neskôr. Obe strany však prímerie opakovane porušili, čo vyvolalo Trumpovu nespokojnosť – najmä voči Izraelu. Napriek napätiu Trump prímerie definitívne potvrdil v utorok popoludní.

Podľa agentúry AP dal Trump izraelskému premiérovi najavo, že USA neplánujú ďalšie útoky proti Iránu a je čas vrátiť sa k diplomacii. Netanjahu jeho postoj pochopil.

Trump nominovaný na Nobelovu cenu mieru

Za sprostredkovanie prímeria bol prezident Trump nominovaný na Nobelovu cenu mieru. Republikánsky kongresman Buddy Carter v nominačnom liste vyzdvihol Trumpovu odvahu a zásluhy pri ukončení ozbrojeného konfliktu.

Obe strany deklarujú víťazstvo

Izraelský premiér Netanjahu vyhlásil, že „operácia sa zapíše do análov izraelských vojen a budú ju študovať armády na celom svete“. Náčelník izraelského generálneho štábu Ejal Zamir uviedol, že „údery na Irán vrátili jeho jadrový i raketový program o niekoľko rokov späť“.

Naopak, iránsky prezident Masúd Pezeškiján oznámil obyvateľom, že „Izrael nedosiahol svoje ciele a za svoju agresiu draho zaplatil“.

Hoci vojna medzi Izraelom a Iránom skončila prímerím, situácia v regióne zostáva napätá. Analytici varujú, že jadrový program Iránu nebol úplne zničený a riziko ďalšej eskalácie pretrváva. Operácia podľa Izraela vstupuje do „novej fázy“ a diplomacia bude mať naďalej kľúčovú úlohu pri udržiavaní mieru na Blízkom východe.

Súvisiace články

No stories found.

Najčítanejšie

No stories found.

Prémium

No stories found.
Roma Television - správy, krimi, kultúra, zaujímavosti o Rómoch
romatv.sk