
Katolícka cirkev má nového pápeža. Vo štvrtok 8. mája 2025 krátko po 18:00 vystúpil z komína Sixtínskej kaplnky biely dym. Ten tradične oznamuje, že kardináli sa dohodli na mene nástupcu svätého Petra. Nový pápež sa stal 267. hlavou katolíckej cirkvi. Meno zvoleného pontifika bude oficiálne oznámené každou chvíľou.
Konkláve, na ktorom sa zúčastnilo 133 kardinálov-voliteľov z celého sveta, sa začalo v stredu popoludní. Prvé hlasovanie neprinieslo výsledok a z komína stúpal čierny dym. Rovnako dopadli aj dve dopoludňajšie kolá vo štvrtok. Rozhodnutie padlo až vo štvrtom kole popoludní, keď niektorý z kandidátov získal potrebnú dvojtretinovú väčšinu hlasov.
Robert Francis Prevost sa narodil 14. septembra 1955 v Chicagu, Illinois, USA. V roku 1977 vstúpil do noviciátu Rehole svätého Augustína a v roku 1981 zložil večné sľuby. Za kňaza bol vysvätený v roku 1982. Počas svojej služby pôsobil ako misionár v Peru, kde zastával rôzne pastoračné a akademické funkcie.
V rokoch 2001 až 2013 bol generálnym predstaveným augustiniánov. V roku 2014 ho pápež František vymenoval za apoštolského administrátora diecézy Chiclayo v Peru a o rok neskôr sa stal jej biskupom. V januári 2023 bol menovaný za prefekta Dikastéria pre biskupov, čím získal významnú úlohu pri výbere biskupov po celom svete. Kardinálom sa stal 30. septembra 2023.
Predchádzajúcim pápežom bol František, ktorý zomrel 21. apríla 2025 vo veku 88 rokov. Počas svojho pontifikátu sa preslávil otvorenosťou, dôrazom na sociálnu spravodlivosť a snahou priblížiť cirkev ľuďom. Jeho reformy však zároveň čelili odporu z konzervatívnejších kruhov vo Vatikáne.
Medzi najčastejšie spomínanými kandidátmi na nástupníctvo po Františkovi boli taliansky štátny sekretár Pietro Parolin, filipínsky kardinál Luis Antonio Tagle, latinský patriarcha Jeruzalema Pierbattista Pizzaballa, taliansky arcibiskup Matteo Zuppi či ghanský kardinál Peter Turkson. Všetci reprezentovali rôzne smery a očakávania, ktoré v cirkvi rezonujú — od potreby pokračovať v reformách po túžbu po návrate k tradičnejším hodnotám.
Nový pápež bude čeliť zložitej situácii. V posledných rokoch cirkev zasiahli nové škandály sexuálneho zneužívania, ktoré najmä v Nemecku a ďalších krajinách viedli k masovým odchodom veriacich. Dôvera v inštitúciu sa oslabuje a v niektorých regiónoch sveta cirkev stráca svoj vplyv.
Otvorené ostávajú aj otázky požehnávania homosexuálnych zväzkov, úlohy žien v cirkvi či celibátu. Nový pápež bude musieť zaujať jasné stanovisko k viacerým z týchto tém, ktoré rozdeľujú veriacich naprieč kontinentmi. Zároveň sa od neho očakáva, že povedie cirkev v čase klimatickej krízy, rastúcej migrácie a narastajúcej sociálnej nerovnosti.