
Maďarský parlament schválil návrh na vystúpenie krajiny z Medzinárodného trestného súdu (ICC). Iniciatíva podpredsedu vlády Zsolta Semjéna získala podporu 134 poslancov, proti bolo 37 a siedmi zákonodarcovia sa zdržali hlasovania.
O rozhodnutí opustiť ICC informoval šéf úradu vlády Gergely Gulyás už 3. apríla. Podľa neho sa Medzinárodný trestný súd síce zrodil ako „úctyhodná iniciatíva“, no v poslednom období sa podľa maďarskej vlády zmenil na „politický orgán“. Politický riaditeľ úradu predsedu vlády Balázs Orbán na sociálnej sieti uviedol, že ICC v uplynulých rokoch prijal viacero rozhodnutí, ktoré zasiahli do nevyriešených konfliktov a sťažili dosiahnutie mieru a trvalého riešenia.
Napätie medzi Maďarskom a Medzinárodným trestným súdom vygradovalo po tom, čo hlavný prokurátor ICC vlani v máji požiadal o vydanie zatykačov na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta.
Zatykače boli vydané aj na troch vodcov palestínskeho Hamasu za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti. V novembri 2024 Medzinárodný trestný súd skutočne vydal zatykač na Netanjahua. V ten istý deň pozval maďarský premiér Viktor Orbán izraelského premiéra na návštevu Maďarska.
Objavili sa aj špekulácie, či rozhodnutie Maďarska opustiť ICC nesúvisí so snahou vyhnúť sa povinnosti zatknúť ruského prezidenta Vladimira Putina, na ktorého ICC vydal zatykač v marci 2023 v súvislosti s vojnou na Ukrajine.
Hoci Budapešť tento krok oficiálne zdôvodnila kritikou politizácie súdu, viacerí analytici pripomínajú, že ako členský štát ICC by Maďarsko bolo v prípade Putinovej návštevy povinné vydať ho Medzinárodnému trestnému súdu.