Černobyľ: 39 rokov od katastrofy, ktorá navždy zmenila svet.

Svet si dnes pripomína 39. výročie jednej z najväčších technologických katastrof v dejinách ľudstva.

V noci z 25. na 26. apríla 1986 došlo v černobyľskej jadrovej elektrárni na Ukrajine k výbuchu reaktora číslo 4, ktorý spustil rozsiahle rádioaktívne znečistenie veľkej časti Európy.

K tragédii došlo počas testovania bezpečnostného systému. Cieľom bolo overiť, či turbína dokáže po výpadku elektrického napájania ešte chvíľu poháňať čerpadlá chladiacej vody. Kvôli chybnému vedeniu testu, zlyhaniam v dizajne reaktora typu RBMK a sérii nesprávnych rozhodnutí operátorov však došlo k prudkému nárastu výkonu, prehrievaniu paliva a v konečnom dôsledku k explózii. Výbuch zničil reaktorovú budovu a do ovzdušia sa uvoľnilo obrovské množstvo rádioaktívnych látok.

Aj po takmer štyroch desaťročiach zostáva Černobyľ symbolom nebezpečenstva jadrovej energie a aktuálnych geopolitických hrozieb.

Dronový útok poškodil nový sarkofág

V noci 14. februára 2025 zasiahla černobyľský komplex ruská bojová bezpilotná lietadlová jednotka typu Shahed-136, ktorá prenikla cez strechu Nového bezpečnostného krytu (NSC) – oceľovej konštrukcie postavenej v roku 2016 nad pôvodným sarkofágom. Útok spôsobil požiar a vytvoril otvor s priemerom približne šesť metrov v strešnej časti konštrukcie. Aj keď nedošlo k úniku radiácie, poškodenie je rozsiahle a ohrozuje dlhodobú stabilitu ochranného systému.

Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) boli poškodené vonkajšie aj vnútorné vrstvy strechy, pričom nosné konštrukcie zostali relatívne neporušené. Požiar sa podarilo uhasiť, no izolácia strechy ešte niekoľko týždňov po útoku tlela, čo si vyžiadalo zložité zásahy pomocou termovízie a diaľkového hasenia .

Dôsledky pre bezpečnosť a budúcnosť Černobyľa

Experti z Greenpeace upozorňujú, že približne 50 % severnej strechy a časti južnej strechy a bočných stien boli vážne poškodené. Došlo aj k poškodeniu žeriavového systému a izolácie, čo môže viesť k prenikaniu vody a snehu do konštrukcie a urýchliť koróziu. 

Dmytro Humeniuk z ukrajinského Štátneho vedeckého a technického centra pre jadrovú a radiačnú bezpečnosť uviedol, že pôvodné plány na bezpečné rozobratie starého sarkofágu a odstránenie rádioaktívnych materiálov sú po tomto útoku nerealizovateľné. Oprava bude mimoriadne náročná a nákladná, pričom sa odhaduje, že môže stáť stovky miliónov dolárov. 

Medzinárodné reakcie a výzvy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil útok za “teroristickú hrozbu pre celý svet” a vyzval medzinárodné spoločenstvo na zvýšenie tlaku na Rusko. Kremeľ však poprel zodpovednosť za útok a obvinil Ukrajinu z pokusu sabotovať mierové rokovania medzi Donaldom Trumpom a Vladimirom Putinom. 

MAAE vyjadrila vážne znepokojenie nad bezpečnostnou situáciou v Černobyle a označila útok za ďalšie z radu incidentov, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť na Ukrajine .

Dnešné výročie si pripomínajú mnohé krajiny sveta. V Írsku sa koná pietna spomienka v parku Fitzgerald’s Park v meste Cork, na ktorej sa zúčastňuje aj ukrajinská veľvyslankyňa Larysa Gerasko.

Černobyľ dnes nie je len miestom tragédie, ale aj mementom. Mesto Pripjať, ktoré sa nachádza v blízkosti elektrárne, je opustené a slúži ako pripomienka dôsledkov ľudskej chyby a nedostatočnej transparentnosti. Napriek uplynutému času milióny ľudí stále žijú s následkami katastrofy, či už zdravotnými, sociálnymi alebo environmentálnymi.

Od roku 2016 je 26. apríl vyhlásený OSN za Medzinárodný deň pripomienky černobyľskej katastrofy. Tento deň slúži na zvýšenie povedomia o dôsledkoch havárie a rizikách jadrovej energie .

Súvisiace články

No stories found.

Najčítanejšie

No stories found.

Prémium

No stories found.
Roma Television - správy, krimi, kultúra, zaujímavosti o Rómoch
romatv.sk