
Vstupné kontroly budú vykonávať zástupcovia Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR v súčinnosti s Policajným zborom, armádou a príslušníkmi Finančnej správy.
Aktuálne opatrenia sú podľa ministra vnútra zo strany niektorých poľnohospodárov a chovateľov veľkých fariem nedodržiavané. „Sme nútení v priebehu budúceho týždňa zriadiť tzv. vstupné kontroly v desaťkilometrových rádiusoch v šiestich ohniskách, kde dnes nákaza je. Vykonáme vstupné kontroly na 93 veľkých farmách,“ povedal Matúš Šutaj Eštok.
Prvý podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho spresnil, že farmy, ktoré budú predmetom kontroly, majú chovy hovädzieho dobytka či ošípaných s vyše 50 kusmi.
„Tam je potrebné dodržiavať opatrenia na 100, 120 percent, som rád, že polícia pristupuje ku kontrolám,“ uviedol s tým, že aktuálne dni a týždne sú kľúčové pre zabránenie šírenia nákazy. Vyzval politikov a verejne činných ľudí na zdržanlivosť vo vyjadrovaní a komentovaní aktuálneho diania i prijímaných opatrení.
Priamo v hospodárskych chovoch sa bude kontrolovať správne používanie brodov, dezinfekcie a tiež zabránenie vstupu nepovolaným osobám či tajnému presúvaniu dobytka. Odborníci zároveň zdôrazňujú, že dezinfekcia sa musí vykonávať nielen pri vstupe a výstupe vozidiel, ale aj pri vstupe a výstupe oprávnených osôb, vrátane ich oblečenia. Kontroly budú trvať 14 dní.
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč odkázal poľnohospodárom, že v prípade zistení o nedodržiavaní nariadení Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR nebudú tieto farmy finančne kompenzované, ak by boli postihnuté slintačkou a krívačkou.
Riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Martin Chudý vyzval drobnochovateľov, ktorí ešte nezaregistrovali svoje domáce chovy, nech tak urobia najneskôr do stredy 9. apríla.
„Výzva platí pre celé Slovensko,“ upozornil. Potvrdil, že v okruhu šiestich ohnísk, kde sa potvrdila nákaza, nebol pri ďalších chovoch potvrdený vírus. „Máme otestovaných takmer 300 chovov,“ spresnil. Na minimalizáciu rizika šírenia nákazy je však potrebné podľa jeho slov aj znížiť koncentráciu vnímavých zvierat v okolí nakazených chovov. Vyzval preto drobných chovateľov, ktorí majú otestované zvieratá s negatívnym výsledkom, aby pristúpili k domácim zabíjačkám. „Samozrejme, odporúčame robiť najmä tepelne spracované produkty,“ dodal.
Ochorenie je potvrdené v šiestich chovoch dobytka na juhu a západe Slovenska - v Medveďove, Ňárade, Bake, v obci Lúč na Ostrove, v Plaveckom Štvrtku a Jurovej.
Ide o závažnú, vysoko nákazlivú, akútnu, horúčkovitú vírusovú chorobu hospodárskych zvierat s významnými ekonomickými dosahmi.