Podľa Viktórie Čabanovej z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) sa v zatopených oblastiach nachádza množstvo liahnísk s larvami komárov, ktoré sa už začali hromadne liahnuť.
„Tieto komáre dokážu zaletieť aj niekoľko desiatok kilometrov od zaplavených oblastí, takže môžu potrápiť aj vzdialenejšie lokality,“ vysvetlila Čabanová. Upozornila tiež, že prístup do niektorých postihnutých miest je stále obmedzený, čo komplikuje monitorovanie a potrebné zásahy proti komárom. Obyvatelia sa preto musia pripraviť na vysoký počet týchto nepríjemných hmyzu.
Hoci záplavové komáre môžu v našich podmienkach prenášať vírus Tahyňa, ten zvyčajne nespôsobuje vážne zdravotné problémy. Väčšie riziko však predstavujú pre domáce zvieratá, na ktoré môžu prenášať parazitické červy rodu Dirofilaria.
„Tieto parazity môžu pri premnožení spôsobiť vážne zdravotné problémy až smrť zvieraťa,“ upozornila Čabanová. Našťastie, existujú účinné preventívne prípravky, ktoré je vhodné aplikovať počas celej sezóny komárov.