Vtáčia chrípka je na Slovensku! Chováte hydinu? Ľudia v týchto obciach by si mali dať pozor.

Ministerstvo pôdohospodárstva potvrdilo výskyt vtáčej chrípky na Slovensku a vyzýva chovateľov k obozretnosti. Nákaza bola diagnostikovaná v drobnochove hydiny v obci Zbehy, okres Nitra. Chovatelia musia byť obozretný a podozrivé prípady okamžite hlásiť veterinárnej správe.
Vtáčia chrípka je na Slovensku! Chováte hydinu? Ľudia v týchto obciach by si mali dať pozor.
Aktualizované
2 min. čítania

„Slovensko opätovne čelí hrozbe, zavlečenej zo zahraničia do drobnochovu. Je nevyhnutné, aby chovatelia boli v týchto dňoch mimoriadne obozretní a podozrivé správanie zvierat, prípadne uhynuté jedince, okamžite hlásili veterinárnej správe,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva.

Choroba bola zistená v súkromnom chove dospelej hydiny (drobnochovateľ) – kury domácej v obci Zbehy, okres Nitra. Chovateľ nahlásil úhyn 3 kusov hydiny z celkového počtu 22 jedincov. Zvieratá sa v chove už nenachádzajú a boli zneškodnené. Následne prebehlo predbežné čistenie a dezinfekcia chovného priestoru hydiny.



Pozitívny prípad včera diagnostikovalo Národné referenčné laboratórium pre vtáčiu chrípku (aviárnu influenzu) vo Zvolene. Ide o vysokopatogénny subtyp H5N8, ktorý bol potvrdený koncom roka 2019 a začiatkom roka 2020 aj v susednom Poľsku.

Regionálna veterinárna a potravinová správa Nitra (RVPS) postupuje podľa pohotovostného plánu pri výskyte vtáčej chrípky, zodpovedajúcej aktuálnej európskej a slovenskej legislatívy (opatrenia na kontrolu moru hydiny), vykonáva epizootologické šetrenie, ktorého cieľom je zistenie zdroja nákazy. RVPS v Nitre nariadila opatrenia zamerané na tlmenie choroby, jej kontrolu a zabránenie šírenia nákazy, v ochrannom pásme o polomere 3 km okolo ohniska a v pásme pozorovania o polomere 10 km okolo ohniska.



Agrorezort vyzýva chovateľov, aby boli mimoriadne obozretní. Nákazu je v súlade so zákonom držiteľ povinný nahlásiť. Rovnako je nevyhnutné ohlásiť podozrenie na toto ochorenie a kľúčovým pre zabránenie šírenia tejto nákazy je aj ohlásenie nájdených mŕtvych vnímavých jedincov vo voľnej prírode.  

Pri nájdení uhynutých vtákov je dôležité nedotýkať sa kadáveru a túto skutočnosť nahlásiť kompetentným pracovníkom.

Súvisiace články

No stories found.

Najčítanejšie

No stories found.

Prémium

No stories found.
Roma Television - správy, krimi, kultúra, zaujímavosti o Rómoch
romatv.sk