Mesto vo svojom stanovisku uviedlo, že na základe zvýšeného počtu nakazených medzi marginalizovaným rómskym obyvateľstvom v okrese Stará Ľubovňa sa rozhodlo preložiť rómsky program na iný termín.
“Snažíme sa spraviť maximum pre to, aby bol jarmok čo najbezpečnejší,” uviedli predstavitelia mesta. Otázky však zostávajú: Prečo sa jarmok koná ďalej? Ako plánujú kontrolovať návštevníkov? A znamená to, že Rómovia na jarmok nesmú?
Otec speváčky Vanesy Horákovej neskrýval sklamanie. „Žltačka sa údajne šíri iba medzi Rómami. Ak je to také nebezpečné, prečo nezrušia celý jarmok? Nechápem, prečo sa to týka len Rómov a nie všetkých.“
Upozornil tiež, že nemá oficiálne potvrdenie od hygieny o takejto situácii, ktorá by si vyžadovala zrušenie len rómskych vystúpení. Podľa neho mesto jednoducho nechcelo Rómov na akcii, na ktorej sa ľudia tešili. „Rozhodli tak, aby sa nehanbili, že tam neboli vystúpenia majority. Ak je vírus problém, prečo to neplatí pre všetkých?“ dodal.
V rámci Rómskej parády mal vystúpiť aj folklórny súbor Romano Jilo zo Zvolena, Ľudová hudba Filipa Žigu z Gelnice, Gipsy Roma Kamienka z Kamienky, Jozef Čureja a Kristián Oračko z tamojšej lokality Podsadek. V rámci jarmoku mal vystúpiť aj René Rendy a Cico band. Aj ich vystúpenie mesto zrušilo.
Podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Starej Ľubovni bolo v regióne k 25. septembru hlásených 432 prípadov hepatitídy typu A, pričom aktívne ohniská nákazy sú aj v meste. Z ničoho však nevyplýva, že situácia by si vyžadovala také selektívne opatrenia, ktoré zasiahli len rómsku časť programu.
Rozhodnutie mesta zrušiť len Rómsku parádu vyvoláva otázky o možnej diskriminácii a o tom, či ide naozaj o opatrenie na ochranu zdravia alebo o snahu vyhnúť sa prítomnosti rómskej komunity na jarmoku, ktorý prebieha bez obmedzení.