Jednou z rodín, ktoré sa presťahovali do nových bytov, sú Hamburgbadžovci. „Tu máme spálňu, tu vedľa máme obývačku, tu máme kuchyňu a tu máme kúpeľňu,“ ukazuje nášmu štábu Lukáš Hamburgbadžo svoj nový byt.
Podľa jeho manželky Márie boli byty čiastočne zariadené, no väčšinu potrebných vecí si museli dokúpiť sami. „Museli sme si všetko dokúpiť, lebo sme tu nemali nič len chladničku a pec,“ dodáva Mária.
Pred presťahovaním žili Hamburgbadžovci vo viacgeneračnom dome, kde mali jedinú izbu.
„Je to tu lepšie, lebo tu mám vlastnú kuchyňu, v ktorej môžem variť. Mám tu viac priestoru a aj deti majú viac priestoru a nepočujeme ten krik, ktorý bol, keď sme bývali pri svokre,“ vysvetľuje Mária.
Mesačne rodina platí 100 eur za nájom a 50 eur za elektrinu, čo podľa Lukáša nie je problém.
Každá rodina, ktorá mala záujem o nájomný byt, musela splniť presne stanovené podmienky.
„Či je to úplná rodina, či pochádza zo Spišského Hrhova. Bod sa získaval za to, či je človek zamestnaný, bod za bezproblémové platenie daní a poplatkov, za to, že deti navštevujú školu. Tam pri tom projekte bol schválený aj asistent bývania, ktorý navštevoval tie rodiny a zisťoval, či rodiny spĺňajú podmienky,“ vysvetľuje starostka Zuzana Kučerová.
Rodiny, ktoré splnili podmienky, sa presťahovali z bytov nižšieho štandardu, ktoré sú súčasťou prvého stupňa prestupného bývania.
Hoci výstavba nájomných bytov v Spišskom Hrhove výrazne zlepšila životnú úroveň miestnych obyvateľov, obec v najbližšej dobe neplánuje ďalšie projekty.
„Máme cez 100 nájomných bytov a jedna vec je byty stavať, druhá vec je byty aj udržiavať. Množstvo našich bytov potrebuje rekonštrukciu, takže máme v pláne postupne od tých najstarších byty rekonštruovať a modernizovať,“ hovorí starostka Kučerová.
Aj napriek tomu starostka zdôrazňuje, že prestupné bývanie zlepšuje podmienky rodín a je dôležitým krokom k lepšej budúcnosti.