
Rómska rodina, ktorá dlhé roky žila a pracovala v Anglicku, si kúpila nehnuteľnosť v Nižnej Myšli prostredníctvom realitnej kancelárie. Rodina vedie usporiadaný život, má stabilný príjem a túži po pokojnom spolunažívaní. Avšak ich príchod vyvolal medzi niektorými miestnymi obyvateľmi ostrú reakciu. Rodina sa stala terčom verbálnych útokov a sociálneho znevažovania ešte predtým, než vôbec mali šancu predstaviť sa komunite.
Starosta obce, ktorý sa snažil situáciu upokojiť a vysvetliť, že všetci občania Slovenskej republiky majú rovnaké práva, čelil tlaku a nátlaku zo strany obyvateľov. Niektorí obyvatelia považujú jeho snahu o rovnosť a rešpekt za zradu ich záujmov, čo je podľa mnohých odborníkov alarmujúcim znakom segregácie a diskriminácie.
Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity reagoval na situáciu v Nižnej Myšli s vážnym znepokojením. V oficiálnom stanovisku vyjadril, že „prípad z Nižnej Myšle je prejavom segregačných postojov a myslenia časti obyvateľstva, ktoré odmieta pokojné občianske spolunažívanie s príslušníkmi iných komunít alebo menšín iba z dôvodu ich príslušnosti k týmto menšinám“. Úrad zdôraznil, že takéto správanie nielenže odporuje dobrým mravom, ale aj prispieva k segregovaniu časti obyvateľstva.
Splnomocnenec poukázal na fakt, že rodina, ktorá si dom v obci zakúpila, prejavila vôľu začleniť sa do spoločnosti a viesť riadny život. Zároveň odsúdil nátlak vyvíjaný na starostu, ktorý, podľa úradu, správne rešpektuje zákony Slovenskej republiky a odmieta segregáciu.
„Veríme, že obyvatelia Nižnej Myšle dajú tejto rodine šancu začleniť sa do ich obecnej komunity a ukázať, že slušnosť nie je o farbe pleti ani príslušnosti k menšinám,“ uvádza sa v stanovisku úradu. Úrad zároveň deklaroval pripravenosť pomôcť obci v komunikácii s majoritnou časťou obyvateľstva, aby sa predišlo ďalším konfliktom.
Prípad z Nižnej Myšle poukazuje na pretrvávajúce problémy s diskrimináciou a segregáciou na Slovensku. Podľa Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity takéto incidenty brzdia snahy o inklúziu a zlepšenie spolunažívania. Štatistiky ukazujú, že predsudky voči Rómom sú na Slovensku jedny z najvyšších v Európe.