V dedine Torysa pri Sabinove to vrie. Takmer štvrtina z miestnych 1600 obyvateľov sú Rómovia, ktorí bývajú v osade na okraji obce. Ich domovy, postavené najmä z dreva, vznikali celé roky bez stavebného povolenia – a práve teraz čelia najväčšej hrozbe. Obec ich totiž vyzvala, aby do deviatich mesiacov svoje príbytky odstránili, inak ich čaká násilné zbúranie.
Pozemky, na ktorých domy stoja, patria buď obci, alebo súkromníkom. Viacerí Rómovia nemajú žiadne doklady o vlastníctve, a preto prišlo z obecného úradu varovanie: bez papiera niet strechy.
„Stavebníci počas výstavby čiernych stavieb sa nepýtali obce ako stavebného úradu, ani vlastníkov pozemkov, či môžu stavať,“ píše v stanovisku pre Roma Television starosta Jozef Stedina.
Obec argumentuje, že už 14 rokov ponúka rómskym obyvateľom legálne pozemky na stavbu rodinných domov, a to aj s možnosťou vybudovania inžinierskych sietí. Oficiálne sa hovorí o ročnom nájomnom 17 eur.
Petra Laciová, ktorá mala záujem o takýto pozemok, hovorí, že jej bol ponúknutý za 250 eur ročne – a navyše bol v nevhodnej lokalite bez dobrého prístupu.
Obyvatelia osady neskrývajú rozhorčenie. Tvrdia, že starostovi už roky opakujú, že potrebujú riešenie – dostupné byty alebo nízkoštandardné bývanie. Obávajú sa, že prídu o jediný domov, ktorý majú, a ocitnú sa na ulici.
„Nedovolíme, aby nám zbúrali domy, kým nedostaneme náhradné bývanie,“ odkazujú nespokojní obyvatelia. Situácia sa vyhrotila natoľko, že starosta Torysy pricestovať za vládnym splnomocnencom pre rómske komunity.
Aj keď napätie v obci stúpa, rysuje sa riešenie. Splnomocnenec vlády, ktorý sa stretol so starostom, oznámil, že žiadne búranie nebude, pokiaľ ľudia nedostanú náhradné bývanie – takzvané modulové domy. Z eurofondov je na vyčlenených 50 miliónov eur, v rámci ktorých sa plánuje kúpiť asi 5-tisíc unimobuniek pre najchudobnejších. Časť z nich by mala smerovať aj do Torysy. Pozrite si rómsky magazín, ktorý Roma Television vyrába v spolupráci s STVR.