Tragédia, ktorá zasiahla mladú mamičku Julianu (†24) a jej štvorročnú dcéru Aishu, nenecháva rodinu v pokoji. Po dopravnej nehode, pri ktorej matka s dcérou zomreli, sa rodina sťažuje na oneskorený príchod záchrannej služby. Tvrdia, že sanitka na miesto nehody prišla až po hodine od zrážky.
„My chceme spravodlivosť. Ale tam spravodlivosť vôbec nebola. Keď ju zrazilo auto, sanitka tu nebola, policajti tu neboli. Hodinu bola v bezvedomí, mŕtva. Naozaj,“ povedala členka rodiny v živom rozhovore pre Zdenku Lackovú na sociálnej sieti.
Ďalší príbuzný priblížil dramatické chvíle. „Malú som zobral do sanitky, ktorá prechádzala tadiaľto. Zastavil som ju. Vo vnútri mali pacienta. Oni už zavolali záchranku. Ale oni tiež hovorili, počul som to: že kde sú tak dlho? Až z Ameriky idú? Kým oni prišli, už asi bola mŕtva.“
Členka rodiny Juliany, ktorú priatelia a rodina prezývali Patrícia tiež povedala: „Ja si myslím, že keď idete z Krompách a sanitku, keď voláme, keď sa niečo stane, tak za 5 minút by tu mala byť. A tu nebola vôbec žiadna pomoc poskytnutá.“
Záchranky majú presne určené body, teda miesta, kde majú sídlo. Nemusia sídliť v nemocnici. Tá, ktorá zrejme mala prísť k dopravnej nehode bola tá z Krompách. Prevádzkuje je firma Life Star Emergency, ktorá získala licenciu.
Krompachy sú od Spišských Vlachov, kde sa stala dopravná nehoda, vzdialené asi osem kilometrov.
Tvrdenia rodinných príslušníkov sme konzultovali s Viliamom Dobiášom, vysokoškolským pedagógom a lekárom Záchrannej zdravotnej služby. Dobiáš potvrdil, že systém vyskladávania záchranných posádok založený na bodovom princípe, ktorý berie do úvahy počet obyvateľov, terén, dopravnú situáciu a ďalšie faktory.
„Priemerný dojazdový čas na Slovensku je 11,5 minúty,“ uviedol Viliam Dobiáš pre Roma Television.
Na otázku, ako môže vzniknúť pocit, že sanitka prišla po hodine, vysvetlil takto: „Ľudia si často skresľujú čas, keď čakajú v strese. Reálne GPS sledovanie áut ukazuje presné časy. Ak je najbližšia posádka obsadená, ide ďalšia, no čas by nemal prekročiť 20–30 minút.“
Dodáva tiež, že pri vážnych prípadoch, ako je dopravná nehoda so zranením ženy a dieťaťa, má zásah prioritu. Operátori sú viazaní priradiť posádku do jednej minúty od prijatia hlásenia a tá má byť na ceste do dvoch minút.
„Neexistuje možnosť „švindľovania“ s časmi, pretože každé auto je GPS sledované a všetky údaje sú zaznamenávané,“ zdôraznil Dobiáš.
K tragickej nehode došlo v sobotu 5. júla popoludní v Spišských Vlachoch. 23-ročná vodička, ktorá viedla auto zo smeru od obce Kolinovce, z doposiaľ nezistených príčin narazila do ženy a jej štvorročnej dcéry, ktoré jej mali vojsť do jazdného pruhu, keď sa pokúšali prebehnúť cestu.
Juliana utrpela zranenia nezlučiteľné so životom a zomrela na mieste nehody. Podľa rodinných príslušníkov bola tehotná. Jej dcéra bola s vážnymi zraneniami letecky prepravená do nemocnice. Zraneniam podľahla počas transportu.
Vodička z miesta nehody utiekla, údajne zo strachu o svoj život. Neskôr sa sama prihlásila na policajnej stanici. Policajné testy na alkohol a drogy mali negatívny výsledok. Polícia doteraz neinformovala o postupe vyšetrovania prípadu.
Julianu (†24) a Aishu(†4) pochovali v piatok 11. júla na cintoríne v Žehre. Celý obrad bol emotívny. Pohreb sprevádzal veľký smútok, plač i krik príbuzných a známych. Juliana bola pochovaná v zlatej truhle, čo ešte viac zdôraznilo vážnosť a tragédiu udalosti. Príbuzní, priatelia i obyvatelia obce sa zišli, aby vzdali úctu rodine a prejavili jej podporu v týchto ťažkých chvíľach.