
Na východe Slovenska stále pribúdajú hlásenia o škodách, ktoré spôsobila pondelková (7. 7.) večerná víchrica. Najviac zasiahnuté boli okresy Košice, Rožňava, Košice-okolie a Michalovce, kde silný vietor a lejak trhal strechy, vyvracal stromy a poškodzoval autá aj infraštruktúru. Hasiči v Košickom kraji zasahovali za posledných 24 hodín až pri 176 technických udalostiach, pričom najčastejšie išlo o odstraňovanie popadaných stromov a opravy uvoľnených častí striech.
Od utorkového rána poisťovne evidujú desiatky nových hlásení poistných udalostí – len v jednej poisťovni pribudlo doobeda takmer sto prípadov a ich počet neustále rastie. Ľuďom, ktorých majetok živel poškodil, sa odporúča všetko dôkladne zdokumentovať, vyhotoviť fotodokumentáciu a čo najskôr kontaktovať svoju poisťovňu. Poškodený majetok je vhodné dočasne zabezpečiť, aby sa škody nezväčšovali, a začať s upratovaním následkov len vtedy, keď je to bezpečné.
Vláda už reaguje na situáciu v zasiahnutých regiónoch. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) avizoval, že postihnutým domácnostiam, mestám a obciam poskytne štát humanitárnu pomoc. Pracovníci úradov práce vyrazili do najviac zasiahnutých okresov, aby priamo na mieste pomáhali rodinám, ktoré zostali bez strechy nad hlavou alebo s poškodeným majetkom.
Podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) sú všetky záchranné a policajné jednotky v plnom nasadení a pomáhajú obyvateľom v postihnutých oblastiach.
Mimoriadne situácie boli vyhlásené vo viacerých lokalitách východného Slovenska. V priebehu 24 hodín prijali hasiči viac ako 500 volaní o pomoc a do zásahov sa zapojili desiatky profesionálnych aj dobrovoľných hasičov so stovkou kusov techniky.
S nepriaznivým počasím sa musí počítať aj v ďalších dňoch. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre sever Slovenska výstrahu tretieho stupňa pred intenzívnym dažďom, s očakávaným úhrnom vyše 130 milimetrov zrážok.
Výstrahy pred dažďom a povodňami platia pre viaceré okresy Žilinského, Prešovského, Trenčianskeho aj Banskobystrického kraja. Meteorológovia varujú, že extrémne zrážky môžu spôsobiť ďalšie škody na majetku a ohroziť aj ľudské životy.
Podľa poisťovacích expertov sú podobné extrémne výkyvy počasia na Slovensku čoraz častejšie a spôsobujú čoraz väčšie škody na súkromnom aj verejnom majetku. Odborníci preto odporúčajú, aby si majitelia domov pravidelne kontrolovali poistné zmluvy, aktualizovali výšku poistenia a zabezpečili si krytie rizík, ktoré súvisia s vichricami, záplavami a ďalšími prírodnými udalosťami.