Pandemická zmluva rozvírila vášne. Zhrnuli sme, čo by ste mali vedieť.

Pandemická dohoda sa stala horúcou témou. Vysvetľujeme, o čom je spor, čo zmluva znamená pre Slovensko a ako môže ovplyvniť život každého z nás.
Pandemická zmluva rozvírila vášne. Zhrnuli sme, čo by ste mali vedieť.
Kamil Šaško (Hlas-SD), minister zdravotníctva a Robert Fico (Smer-SD), predseda vlády.Reprofoto Roma Television
Aktualizované
2 min. čítania

O pandemickej dohode, ktorú práve riešia vo Švajčiarsku, sa už nehovorí len medzi politikmi, ale aj medzi bežnými ľuďmi. Čo vlastne znamená? Ochrání nás pred ďalšou vlnou chaosu, alebo nám vezme právo rozhodovať sami za seba?

Prečo o tom píšeme?

Pamätáte si na začiatky pandémie? V nemocniciach nebolo dosť miesta, nikto nevedel, čo bude zajtra, a každý štát si pomáhal po svojom. Práve vtedy sa ukázalo, že kríza nepozná hranice a bez spolupráce môže chaos dopadnúť najviac na obyčajných ľudí.

A tak vznikla myšlienka na pandemickú dohodu – medzinárodnú zmluvu, ktorá má všetkým krajinám zabezpečiť rýchlejšiu výmenu informácií, férový prístup k vakcínam a liekom, aj lepšiu prípravu na ďalšiu pohromu.

V čom je problém?

Premiér Robert Fico túto dohodu ostro odmieta. Tvrdí, že by Slovensko prišlo o časť svojej suverenity. „Svetová zdravotnícka organizácia sa stane pánom sveta, ak by došlo k pandémii,“ vyhlásil Fico a varuje, že zmluva dáva veľkú moc farmaceutickým firmám a vraj obsahuje aj prvky povinného očkovania.

Ministerstvo spravodlivosti tiež upozorňuje, že do zmluvy sa nedostali všetky slovenské návrhy. „Znenie pandemickej dohody nezohľadňuje viaceré zásadné návrhy, ktoré Slovensko predložilo,“ tvrdí rezort.

Na druhej strane, minister zdravotníctva Kamil Šaško hovorí, že ide skôr o politický marketing než o reálnu hrozbu. „Pandemická dohoda neobmedzuje zvrchovanosť žiadnej krajiny, a teda ani Slovenska. Dáva nám však lepší prehľad, dostatok informácií a potrebnú podporu,“ vysvetľuje Šaško.

Podľa neho by sme odmietnutím dohody riskovali, že sa v krízovej situácii ocitneme na okraji. „Jediné, čo ním dosiahneme, je to, že sa na nás svet bude pozerať cez prsty a podľa toho sa v krízových chvíľach bude k nám možno aj správať,“ dodal.

Pandemická zmluva rozvírila vášne. Zhrnuli sme, čo by ste mali vedieť.
SAM KHERE: Poďte sa s nami pozrieť do obce Bystrany, ktorá bola v prvej vlne pandémie v karanténe.

Čo z toho má obyčajný človek?

Pre bežných ľudí – a špeciálne pre rómske komunity, ktoré už počas covidu doplácali na horšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti – je podstatné jedno: budeme mať v ďalšej pandémii prístup k informáciám, liekom a pomoci, alebo zostaneme v izolácii?

Dohoda podľa odborníkov neprikazuje povinné očkovanie ani neberie štátom právo rozhodovať. Jej cieľom je, aby sme sa už nemuseli báť, že nám niekto zatvorí hranice, alebo že na nové lieky budeme čakať mesiace.

Čo na to hovorí WHO?

Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá pandemickú dohodu pripravovala spolu s členskými štátmi, zdôrazňuje, že cieľom zmluvy je ochrániť zdravie ľudí na celom svete a zabrániť opakovaniu chaosu z poslednej pandémie.

WHO opakovane tvrdí, že dohoda žiadnemu štátu neberie suverenitu a nenariaďuje povinné očkovanie či iné zásahy proti vôli krajiny. „Žiadne z ustanovení návrhu dohody sa nesmie vykladať tak, že WHO má právomoc usmerňovať, nariaďovať, meniť alebo predpisovať vnútroštátne zákony alebo politiky, alebo poverovať štáty, aby prijali konkrétne opatrenia,“ uvádza WHO vo svojom stanovisku.

Organizácia tiež tvrdí, že spolupráca a včasná výmena informácií môžu zachrániť tisíce životov, a zdôrazňuje potrebu spoločného postupu, aby mali všetky krajiny férový prístup k vakcínam, liekom a dôležitým informáciám.

Členské štáty Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) budú hlasovať o prijatí pandemickej dohody počas 78. Svetového zdravotníckeho zhromaždenia, ktoré sa koná od 19. do 27. mája 2025 v Ženeve.

Ak bude dohoda prijatá dvojtretinovou väčšinou, členské štáty budú mať 18 mesiacov na jej ratifikáciu. Dohoda nadobudne platnosť po ratifikácii minimálne 60 krajinami. 

Súvisiace články

No stories found.

Najčítanejšie

No stories found.

Prémium

No stories found.
Roma Television - správy, krimi, kultúra, zaujímavosti o Rómoch
romatv.sk