
Po útoku Spojených štátov na tri iránske jadrové zariadenia sa svet ocitol na pokraji ďalšej ropnej krízy. Irán okamžite pohrozil uzavretím Hormuzského prielivu, ktorým denne prechádza takmer pätina svetovej ropy. Podľa viacerých analytikov by akékoľvek obmedzenie prepravy mohlo vyvolať vlnu zdražovania, ktorá zasiahne aj Slovensko.
Prezident USA Donald Trump v nedeľu ráno potvrdil, že útoky na iránske jadrové zariadenia boli „nevyhnutné pre ochranu bezpečnosti sveta“. Iránska vláda označila zásah za „vojnový akt“ a v reakcii varovala, že akékoľvek ďalšie agresívne kroky povedú k uzavretiu Hormuzského prielivu.
Prvé reakcie sa už prejavili na svetových trhoch. Cena ropy Brent vzrástla o viac ako šesť percent a experti varujú, že v prípade reálneho uzavretia prielivu by mohla cena vystreliť až k hranici 100 dolárov za barel.
„Ak by došlo k blokáde Hormuzského prielivu, pocíti to každý vodič na čerpacej stanici, ale aj každá domácnosť pri nákupoch,“ upozornil energetický analytik Tomáš Varga pre agentúru Reuters.
Rast cien ropy by znamenal zdraženie pohonných hmôt na Slovensku už v priebehu niekoľkých dní. Ceny benzínu a nafty by mohli vzrásť o 10 až 15 centov na liter. Zdražovanie by sa však neobmedzilo len na čerpacie stanice. Vyššie náklady na dopravu by firmy premietli do cien potravín, stavebných materiálov či spotrebného tovaru.
Podľa šéfky Medzinárodného menového fondu Kristaliny Georgievovej môže narušenie svetových dodávok ropy spomaliť rast globálnej ekonomiky a zvýšiť infláciu.
„Dlhšie trvajúce napätie môže oslabiť kúpnu silu ľudí, zvýšiť úroky na hypotékach a skomplikovať plánovanie rodinných rozpočtov,“ uviedla Georgievová v stanovisku pre The Guardian.
Niektorí experti však upozorňujú, že Irán si je vedomý následkov úplnej blokády ropy a skôr ide o politický nátlak na Západ. Napriek tomu analytici odporúčajú pripraviť sa na vyššie ceny, najmä ak sa situácia v Perzskom zálive nevyrieši rýchlo diplomatickou cestou.