
Český premiér Petr Fiala vyzval svojho kolegu, Roberta Fica, aby Slovensko „neizolovalo samo seba“ a pripojilo sa k väčšine členských krajín EÚ pri schvaľovaní 18. balíka sankcií voči Rusku. Vo svojom liste Fiala pripomenul, že jednota západných demokracií je kľúčová pre zastavenie ruskej agresie, a zdôraznil, že mu na postoji Slovenska „mnoho záleží“. Odpoveď podľa neho nepotrebuje, stačí mu, aby Slovensko bez zbytočných podmienok podporilo nové opatrenia.
Na Fialovu výzvu reagoval slovenský minister pôdohospodárstva Richard Takáč.
„Slovensko nebude hlasovacím automatom Bruselu len preto, že si to želá český premiér,“ uviedol na Facebooku. Podľa neho majú pre slovenskú vládu prvoradú ochranu národných záujmov, nielen listy z Prahy.
Robert Fico v pondelok opätovne obhajoval svoj postoj a list Fialovi zaslal s jasnou požiadavkou: k 18. sankčnému balíku doplniť záruky Európskej komisie ohľadom dodávok ruského plynu po roku 2028.
„Ide o slovenský národno-štátny záujem. Žiadam vás, aby ste ho rešpektovali,“ napísal Robert Fico. Zároveň pozval českú vládu na spoločné rokovanie v Bratislave, aby zbytočná nervozita ustúpila vzájomnému dialógu.
Obe strany sa zhodujú, že vzťahy ČR a SR sú tradične blízke, no práve rozdielne chápanie národných priorít pri sankciách vedie k otvorenému diplomatickému sporu. Kým Praha tlačí na jednotu EÚ bez ďalších podmienok, Bratislava vyžaduje konkrétne garancie pre vlastnú energetickú bezpečnosť.
Európska únia už od útoku Ruska na Ukrajinu v roku 2022 prijala sedemnásť balíkov sankcií, ktorými postupne obmedzila prístup Moskvy k finančným trhom, technológiám aj energetickým zdrojom. 18. balík, navrhnutý Európskou komisiou 10. júna 2025, má tieto opatrenia ešte sprísniť a cieli najmä na energetický a finančný sektor Ruska.
Zníženie cenového stropu na ruskú ropu
Navrhuje sa posun z pôvodných 60 USD na približne 47 USD za barel (t. j. 15 % pod priemernou globálnou cenou za posledné tri mesiace). Tento „plávajúci“ strop by sa rekalibroval polročne, aby odrážal vývoj na svetových trhoch.
Zákaz transakcií súvisiacich s projektem Nord Stream 1 a 2
EÚ chce zakázať všetky transakcie európskych operátorov týkajúce sa týchto plynovodov, čím sa ďalej obmedzí Moskva v priamej distribúcii zemného plynu do Európy.
Zákaz dovozu rafinovaných produktov z ruskej ropy
Cieľom je zabrániť „šedému“ obchodu, kde sa surová ropa rafinuje mimo Ruska a následne importuje bez obmedzení.
Rozšírenie „tieňovej flotily“
Do sankčného zoznamu pridali 77 lodí, ktoré prepravujú ruskú ropu mimo stanovený cenový strop a pomáhajú obchádzať reštrikcie.
Cielené opatrenia voči bankám
Plánuje sa úplný zákaz transakcií (vrátane SWIFT) pre 22 ruských bánk a pre treťostranných sprostredkovateľov, ktorí asistujú pri obchádzaní sankcií.
Sankcie na Ruský fond priamej investície (RDIF)
Sankcionujú sa RDIF, jeho dcérske spoločnosti a projekty, čím sa má ďalej obmedziť financovanie ruských štátnych investícií.