EÚ: Prisťahovalcov si musí riešiť každá krajina sama, odkazuje únia

Brusel 3. augusta 2010 (TASR) - Európska únia (EÚ) sa stavia rezervovane k jednotnému celoeurópskemu prístupu k pravidelne sa opakujúcim "sťahovaniam" Rómov za lepšími životnými podmienkami prevažne zo štátov strednej a východnej Európy.
ilustračné foto TASR/AP
ilustračné foto TASR/AP
Aktualizované
2 min. čítania

 

Podľa hovorcu komisárky pre vnútorné záležitosti Micheleho Cerconeho je na každom individuálnom členskom štáte, ako sa postaví na základe pravidiel EÚ k svojej prisťahovaleckej politike. Rómovia prichádzajú do štátov západnej a severnej Európy v drvivej väčšine prípadov bez zabezpečenia práce a s takmer žiadnymi reálnymi vyhliadkami na legálne usadenie. Často sa preto snažia zarobiť si na živobytie činnosťou, ktorá je na hranici akceptovateľnosti - prostitúciou alebo žobraním.

Problémy, ako sa stavať k takýmto občanom Európskej únie, ktorí majú podľa princípov EÚ zaručený voľný pohyb po všetkých členských štátoch, vyvstali v posledných týždňoch vo Francúzsku, následne sa úrady v Belgicku venovali aj slovenským Rómom a naposledy prisťahovalcov rómskeho pôvodu hlásia aj vo Švédsku. "Závisí to od každej krajiny jednotlivo, ako posúdi občana EÚ, a jeho náhľadu na to, či sa ten dokáže o seba postarať a akým spôsobom. Európska únia môže len odkázať na smernicu o voľnom pohybe, ktorá má jasné znenie," vyhlásil Cercone.

Podľa smernice 2004/38/EC majú všetci občania garantované, že sa môžu zdržiavať v inom členskom štáte minimálne po dobu troch mesiacov, po ich uplynutí toto právo zostáva, ak "majú dostatočné zdroje pre samých seba a svojich rodinných príslušníkov, aby sa nestali záťažou pre systém sociálnej pomoci hostiteľského členského štátu počas obdobia ich pobytu". Členský štát môže odmietnuť prijať občana iného štátu "na základe dôvodov verejnej politiky, verejnej bezpečnosti alebo verejného zdravia", ale krajiny musia zohľadniť osobnú situáciu danej osoby.  "Členské krajiny musia rozhodnúť prípad od prípadu, teda jednotlivo preskúmať podmienky, za akých by mohol občan aj naďalej zostať a usadiť sa v novej krajine. Na otázku, kto môže a kto nemôže zostať, neexistuje všeobecne aplikovateľná odpoveď, ale pravidlá sú jasne dané v smernici," odvolával sa na úniovú legislatívu Cercone.

Ako poukazuje denník Le Monde, členské krajiny, medzi ktorými sa dvíhajú intenzívne hlasy najmä z Talianska a Francúzska, by radi videli ucelenú stratégiu z dielne únie, ktorá by globálne riešila rómsku problematiku po celej Európe. Paríž pritom už vyzval aj štáty (Rumunsko, Bulharsko, Slovensko a Maďarsko), v ktorých žije najväčší počet z odhadovanej 9-miliónovej populácie európskych Rómov, aby sa prioritne venovali sociálnej inklúzii tejto etnickej skupiny.

Švédsko, ktoré je tiež zasiahnuté náporom prisťahovalcov, zase apeluje na komisárku pre spravodlivosť Viviane Redingovú, aby bezodkladne začala riešiť situáciu okolo Rómov.
Nové členské štáty, z ktorých pochádzajú "cestujúci" Rómovia, najmä Rumunsko a Maďarsko, sa obrátili rovnako na EK. Podľa ich vyjadrení si sami s riešením situácie početnej rómskej menšiny nevedia poradiť.

Súvisiace články

No stories found.

Najčítanejšie

No stories found.

Prémium

No stories found.
Roma Television - správy, krimi, kultúra, zaujímavosti o Rómoch
romatv.sk