„Nevedela som, čo sa deje. Prišli za mnou, že mi deti horia. Utekala som, no bolo neskoro. Oheň bol úplne všade. Snažila som sa dostať dnu, ale plamene mi to nedovolili. Sama som popálená, ale to mi v tej chvíli bolo jedno. Chcela som zachrániť deti. Prišla som o všetko v priebehu niekoľkých minút,“ povedala Mária pre regiony.sk.
„Utekal som cez osadu, kričal, že horí. Klopal som na dvere, aby sa ľudia zobudili. Strecha už bola spadnutá. Snažil som sa dostať dnu, ale oheň bol všade. Cez okno som videl starú mamu, ako sa snaží ochrániť bábätko. Jedno z detí mi chytilo ruku cez otvor. Chcel som ich vytiahnuť, no nebola voda, nemal som ako zasiahnuť,“ povedal s dojatím.
Na miesto tragédie boli krátko po 22:30 privolaní hasiči, záchranári aj polícia. Požiar sa podarilo zlikvidovať krátko pred treťou hodinou rannou. V troskách našli obhorené telá piatich obetí.
„Išlo o požiar obydlí v lokalite s jednoduchými stavbami. Počas zásahu sme našli telesné pozostatky piatich osôb,“ uviedol na Facebooku Dobrovoľný hasičský zbor Župčany.
Z osady bolo evakuovaných 30 ľudí. Mesto im poskytlo núdzové ubytovanie, teplo a stravu v komunitnom centre.
„Okamžite sme zabezpečili pomoc pre rodiny, ktoré prišli o strechu nad hlavou. Jedenásť dospelých a sedem detí sme umiestnili do komunitného centra, kde majú základné potreby. Robíme všetko pre to, aby sme túto ťažkú situáciu zvládli,“ vyjadril sa primátor Veľkého Šariša Viliam Kall.
Tragédia zasiahla aj najvyššie štátne autority. Prezident Peter Pellegríni vyjadril úprimnú sústrasť a apeloval na zlepšenie životných podmienok v marginalizovaných komunitách.
„Smrť každého človeka je nešťastie, ale krutá smrť štyroch malých detí je mimoriadne bolestná tragédia. Je mi ľúto, v akých podmienkach ešte stále žijú tisíce detí v 21. storočí,“ uviedol.
Komisár pre deti Jozef Mikloško označil situáciu za výzvu pre štát aj samosprávy.
„Deti na Slovensku si zaslúžia bezpečné a dôstojné podmienky na život. Vyzývam kompetentné orgány na rázne kroky, ktoré pomôžu predísť podobným tragédiám.“
Vyjadrenie poskytol aj splnomocnenec vlády pre rómske komunity Alexander Daško. V rozhovore pre BielikOnline zdôraznil potrebu systémového riešenia a dlhodobej pomoci pre ohrozené skupiny obyvateľstva.